Recenzje sprzętu, Warsztat

Jaki obiektyw kupić do lustrzanki?

15 lutego 2018

Wybór obiektywu jest podyktowany głównie przez dwa aspekty. Pierwszy z nich to, to co chcemy fotografować, natomiast drugi to dostępny budżet.

Wybór obiektywu zaczynamy od mocowania jakie występuje w aparacie, w przypadku np. Canona zapewne będzie to EF lub EF-S. W przypadku, gdy aparat ma możliwość wyboru obu standardów możliwość wyboru obiektywu dla początkujących będzie znacznie większa. W przypadku  innych firm będą występować inne mocowania. Pozostaje jeszcze możliwość zakupu obiektywu M42 i przejściówki, jednak jest to temat na zupełnie inny wpis.

Po określeniu jakie mamy mocowanie pora przejść do tego, co chcemy fotografować. Jeśli jest to np. fotografia portretowa, przyda się obiektyw o raczej standardowej ogniskowej 50mm. W przypadku tego typu fotografii na początku drogi powinien wystarczyć  obiektyw stałoogniskowy.

W przypadku bardziej oddalonych obiektów warto pomyśleć o większych obiektywach, np. fotograf sakralny wybierze obiektyw z ogniskową w okolicach 80, fotograf dzikiej przyrody wybierze obiektyw z ogniskową powyżej 200-300mm.

Są to przykładowe obiektywy i przykładowe zastosowania. Do fotografii krajobrazowej wystarczy standardowa „pięćdziesiątka” jednak użycie 14mm  będzie mogło dać równie ciekawy i zaskakujący efekt jak obiektyw 300mm.

Oprócz tego parametru jest jeszcze magiczny parametr określany jako „światło” czyli w np. 1.2, 1.8, 5.6 itp. Parametr ten określa jasność obiektywu im mniejsza wartość tym mniejsza czułość i dłuższy czas naświetlania, aby zdjęcie było poprawnie naświetlone. Jest to parametr bezpośrednio powiązany z ceną obiektywu. Im mniejsza wartość tym cena jest wyższa przy długich obiektywach różnica może wynosić nawet kilkaset złotych.

Niezależnie jednak od tego, co będzie fotografowane warto jest inwestować w obiektywy, ponieważ jest to element aparatu który bezpośrednio odpowiada za to jakie będzie zdjęcie, jasny obiektyw w ciemnych pomieszczeniach może skutkować możliwością użycia niskiej czułości a to wpłynie korzystnie na brak szumów na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + dwanaście =