Aparaty fotograficzne

Sprzęt przydatny każdemu fotografowi

29 kwietnia 2019

W środowisku fotografów panuje przekonanie, że specjalista w tym fachu potrafi zrobić dobre zdjęcie nawet słabym aparatem za kilkaset złotych. Jest to jednak mit, ponieważ bez wysokiej jakości sprzętu oraz niezbędnych akcesoriów niezmiernie trudno jest wykonać dobrze naświetlone, odznaczające się wysoką rozdzielczością i brakiem jakichkolwiek szumów zdjęcie.

Amatorzy powinni zaczynać swoją przygodę z tym zawodem od klasycznych lustrzanek i pracy przy ślubach i weselach – jest to bowiem najłatwiejsza droga do zdobycia cennego doświadczenia oraz podwyższenia swoich umiejętności. Jeśli ma to być nasza pierwsza sesja ślubna Kielce są miastem idealnym do poszukiwania klientów, gdyż wiele tamtejszych par decyduje się za zatrudnienie początkujących fotografów. 

Dobry aparat to gwarancja udanych zdjęć

Podstawowym sprzętem używanym przez każdego fotografa jest oczywiście aparat. Wybór pada zazwyczaj na lustrzankę, ewentualnie na zwykły aparat cyfrowy z wymienną optyką (potocznie zwany bezlusterkowcem). Oba te modele różni obecność tzw. lustra, rozmiar oraz cena (lustrzanka jest większa i droższa), natomiast jeśli chodzi o jakość wykonywanych zdjęć, stoją na bardzo podobnym poziomie. Większość osób decyduje się jednak na lustrzankę, głównie z powodu szerokiego zakresu opcji manualnych, czyli możliwości ręcznego ustawienia wszelkich parametrów

. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wykonuje ona zdjęcia szybciej i dzięki temu pozwala na natychmiastową reakcję, co przydaje się zwłaszcza w przypadku fotografii ślubnej i ogólnie okolicznościowej. Zaleca się wybieranie modeli z co najmniej 24-megapikselową matrycą oraz wydajnym procesorem. Fotograf nie obejdzie się również bez wymiennych obiektywów – najlepiej posiadać co najmniej dwa, w tym koniecznie jeden szerokokątny. Doskonale sprawdzają się szczególnie wersje stałoogniskowe z jasnym światłem – 35 mm f/1.8 oraz 50 mm f/1.8.

Trzecim niezbędnym elementem ekwipunku jest lampa błyskowa. Postawmy na model dedykowany, czyli zewnętrzny, gdyż dysponuje on paroma istotnymi funkcjami – m.in. ruchomą głowicą. Jeśli akurat naszym celem jest załapanie się jako fotograf na ślub Kielce są miastem, gdzie z pewnością znajdziemy parę, która chętnie skorzysta z naszych usług. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić nasz sprzęt w akcji. 

Dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę

Każdemu fotografowi przydadzą się również specjalne akcesoria, dzięki którym wykonywanie zdjęć stanie się dużo łatwiejsze. Po pierwsze warto zaopatrzyć się w kilka kart pamięci na zdjęcia oraz filmy, a także czytnik kart, dzięki któremu szybko zgramy fotografie na laptop bez konieczności podpinania aparatu. Kolejnym niezbędnym dodatkiem jest statyw – na rynku są dostępne różne modele, począwszy od najtańszych monopodów z jedną nogą, a skończywszy na profesjonalnych trójnogach.

Przyda on się zwłaszcza w terenie – pozwoli na realizowanie m.in. takich sesji, jakie można zobaczyć na https://lukaszkot.pl/reportaz-slubny/. Wybierzmy statyw odznaczający się solidną obudową (duża odporność na uszkodzenia), a jednocześnie stosunkowo lekki. Ponadto należy mieć w swoim fotograficznym arsenale futerał na aparat, torbę lub plecak na akcesoria, adapter (do podłączania obiektywów starego typu), konwerter (do wydłużania tzw. ogniskowej obiektywu) oraz RIG (rozwinięcie statywu, pozwalające trzymać lustrzankę na ramieniu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście + cztery =